Epoksi Masa, Sehpa ve Mobilyalar Hakkında Merak Edilenler.

Epoksi Masa, Sehpa ve Mobilyalar Hakkında Merak Edilenler.

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda sıkça adını duyduğumuz epoksi, bu ününü masa, sehpa gibi mobilyalarda kullanılmaya başlanmasına borçlu.Epoksi Nedir?

Epoksi, yalıtım ve yapıştırıcı olarak kullanılan, suya, aside ve ısıya karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir yapı kimyasalıdır. Güçlü yapısı ve dayanıklılığı sebebi ile farklı endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda mobilya sektöründe yaşanan radikal değişiklikler ve farklı mobilya tarzları ile içeriğindeki bileşenler değiştirilerek farklı versiyonları üretilmiş ve mobilya sektöründe kullanıma uygun hale getirilmiştir.Reçine haline eklenen bir sertleştirici madde ile yapısına göre belli bir sürede donma sağlayan epoksi, bir kez donma sağladıktan sonra artık zarar görmesi çok zor, güçlü bir malzemedir.

Epoksi, her yeni trendin yaşadığı gibi bir çok yanlış bilinen konu ile anılmaktadır. Epoksi hakkında yanlış bilinen bir çok konu hakkında sıkça sorulan sorulara bu yazımızda yer vermeye çalışacağız.

Epoksi Zararlı mı?

Bir çok yapı malzemesi gibi epoksinin de üretim aşamasında zararlı kimyasallar salgıladığı doğrudur. Ancak bu, mobilyalarımızda kullanılan renklendirici, cila gibi malzemeler ile aynı prensiptedir. Üretim aşamasında oluşan zararlı kimyasallar, bir kez donma sağlandıktan sonra herhangi bir risk taşımaz.

En Çok Bilinen Yanlış!

Epoksi reçine konusunda en çok bilinen yanlışlardan biri ise, epoksi ile üretilmiş mobilyaların mekanlarda siz fark etmeden kansorejen gaz salgıladığıdır. Bu risk konusunda epoksiler, solventli ve solventsiz epoksi olarak ikiye ayrılır. Söz konusu riski içeren epoksi solventli olan türleridir. Solvent, kimya sanayide kimyasal maddelerde çözücü olarak kullanılan sağlık açısından zararlı bir kimyasaldır. Ancak solventsiz epoksilerin bulunduğu ortamda zararlı gazlar ya da zararlı kimyasallar salgılaması sözkonusu değildir.

Epoksi Masa, Sehpa ve Mobilyalar Çizilir mi?

Epoksi döküm ile yapılmış epoksi masa, epoksi sehpa gibi mobilyalarda kullanılan epoksi, yüksek dayanıklılığı ile bilinmektedir. Yapı işlemleri ve yapıştırıcı amacı ile kullanılan alanların dışında mobilya kullanımında uygulanan bazı işlemler sebebi ile herhangi bir mobilya türüne göre çizilmesi, hasar alması çok zordur. Epoksi ile kaplanmış bir malzemeyi çizmek ya da dokusuna zarar vermek günlük kullanım tarzında pek mümkün olan bir durum değildir.Epoksi Kullanılarak Üretilmiş Mobilyalar Kırılır mı?

Yüksek dayanıklılık amacı ile ile üretilmiş olan epoksi ile üretilmiş mobilyaları, günlük kullanım tarzında kırmanız mümkün değildir. Camı andıran görselliği ile bu konuda bir çok tüketiciyi yanıltmakta olan epoksiyi, şiddetli darbeler de dahi ev, işleri ya da ticari mekanlarda kırmanız mümkün değildir.

Epoksi Sararır mı?

Bir çok yapı malzemesinde olduğu gibi epoksinin de farklı marka ve üreticilere ait farklı yapılara sahip epoksi malzemesi vardır. Ve yine bir çok yapı malzemesi türünde olduğu gibi epoksi de farklı kalitede türleri mevcuttur. Markamız Odywood UV dayanımlı, sararma yapmayan kristal şeffaflığına sahip ithal bir epoksi kullanmaktadır. Bu sebeple üründe kullanılan epoksi kesinlikle sararma yapmaz.

Yorumunuzu bırakın