Epoksi masa ve sehpa yorumları ve yanlış bilinenler

Son bir kaç yıl içinde mobilya sektörüne adeta devrim gibi giren epoksi reçine, sahip olduğu yapısı ve özellikleri ile sayısız masa, sehpa ve dekorasyon ürününe ilham kaynağı olmayı başardı. Kısa sürede ciddi bir popülerlik kazanması, olumlu ve olumsuz bir çok sonucu da beraberinde getirdi.

Epoksinin sektörde ciddi bir talep görmesi sonrasında bir çok üretici epoksi reçine ile mobilya tasarımları üretmeye başladı. Epoksi, kullanımı kolay gibi görünen ancak uzun ve kısa vadede bir çok olumsuz sonuç doğurma riski bulunan, büyük bir özen ve tecrübe gerektiren bir malzeme olduğundan, piyasaya çıkmış bir çok epoksili üründe farklı sorunlar ortaya çıktı. Bunların en başta gelenleri, doğru şekilde parlatılamamış, kılcal çizikler kalmış, matlık ya da bulanıklıkların içermesidir. Uzun vade ortaya çıkan sonuçlar ise reçinenin sararması, ağaçtan ayrılması ve çatlaması gibi sorunlardır.

Peki epoksi gerçekten bu sorunlara sahip bir malzeme mi?

Epoksi, doğru üretim teknikleri, yeterli tecrübe, doğru malzeme seçimi ile asla bu sorunları yaşamayacak bir malzemedir. 6 yıldır sayısız ar-ge sonucunda Dünya'nın bir çok ülkesine epoksi masa, epoksi sehpa ve epoksi ile farklı dekoratif ürünler tasarlamış olan Odywood, sorunsuz ve üst kalite ürünler üretmeyi başarmış az sayıda üreticiden biridir.

Epoksi Sararır mı?

Piyasada bulunan bir çok epoksi reçine, UV dayanımlı olduğu iddia edilse de yeterli düzeyde UV dayanımına sahip değil ve sararmaktadır. UV dayanımı özelliği epoksi reçinenin maliyetini arttıran bir özellik olduğundan bir çok üretici bu konuda gerekli özeni göstermemektedir. Bir çok epoksi reçine ile testler ve ar-geler yaptıktan sonra, en iyi UV dayanımı seviyesine sahip, sararma riski bulunmayan, İtalyan ve Alman malı epoksilere üretimlerimizde yer vermiş ve bu konuda yıllar sonra dahi üründe herhangi bir sararma oluşmadığını test etmiş bulunmaktayız.

Epoksi Çizilir mi?

Bu konudaki en önemli bilgi yine sararma konusunda olduğu gibi epoksi seçimiidir. Bir çok epoksi reçine endüstriyel alanlarda kullanım için üretildiğinden mobilya kullanımına uygun olmadığından çizilmelere karşı dayanıklılığı yüksek değildir. Ek olarak doğru teknikler ile üretilmiş epoksi mobilyalar yine günlük kullanımlarda kolay çizilmeyen bir yapıya sahiperdir.

Epoksinin Şeffaflığı ve Parlaklığı

Epoksi mobilyalarda bir çok tüketicinin ve üreticinin dikkat etmediği ama epoksi mobilyaların en önemli özelliklerinden bir şeffaflığı ve parlaklığıdır. Epoksiyi cam kadar şeffaf üretebilmek ve kristal parlaklığında sonuç almak tamamen tecrübe, parlatma ve dökümde kullanılan teknikler, parlatmada kullanılan malzemeler ile ilgilidir. Epoksi mobilyalar yalnızca doğru teknikler, malzemeler ve doğru işçilik ile üretildiğinde, tamamen cam kadar şeffaf ve kristal kadar parlak olmaktadır. Epoksi reçinede bulanıklık, matlık ya da benzer sorunlar varsa bu tamamen hatalı bir üretimdir. Epoksinin kendi yapısı bulanıklık, matlık kesinlikle oluşturmaz.

Epoksi çatlar mı?

Epoksi reçine dünyanın en güçlü yalıtım ve yapıştırıcı malzemelerinden biridir. Hatalı bir üretim, yanlış karışım, yanlış ağaç kullanımı ya da üretici kaynaklı hatalar yapılmadığı sürece çatlaması, yamulması ya da benzer sorunlar üretmesi kesinlikle imkansızdır.

Epoksi masa nereden satın alınır?

Yukarıda saymış olduğumuz risklerin bulunmadığı yüksek kaliteye sahip bir epoksi mobilya satın almak istiyorsanız, üreticinizin ya da satın alacağınız mağazanın size bu konularda garanti belgesi / sözleşme verebiliyor olması gerekmektedir. Üretici ya da mağazanın size bu konulara karşı garanti belgesi veremiyorsa tüm riskleri tüketici olarak siz üstlenmiş olursunuz.

Yorumunuzu bırakın